13/02
2013
   

Achilles Klaudiusz Debussy

Czy już pisałam, że każde spotkanie w Bibliotece Muzycznej to fantastyczne przeżycie? Tym razem poznaliśmy kompozytora francuskiego, który nazywał się Achilles Klaudiusz Debussy. Żył i tworzył w czasach zupełnie innych od naszych. Czas nie płynął tak szybko jak dzisiaj, a zabawy dziecięce nie były tak urozmaicone. Poznaliśmy te zajęcia i to w postaci opowieści muzycznej. Przeważnie Debussy komponował na jeden instrument - fortepian, ale taka muzyka też może być piękna i pełna treści.

galeria zdjęć

12/02
2013
   

"Sezon" na Dzień Babci

Maluszki dzisiaj rozpoczęły "Sezon" na Dzień Babci i Dziadka:) Pięknie wystrojone dały popis przed przemiłymi Gośćmi. To pierwszy występ dla takiej publiczności. Wydawało się jakby dzieci w ogóle nie odczuwały tremy - tak dobrze się bawiły występując.

galeria zdjęć

05/02
2013
   

W Otwartej Pracowni

Byliśmy dzisiaj w Otwartej Pracowni Galerii Sztuki. Trochę tam było zimno, ale rozgrzała nas radosna twórczość. A co tym razem robiliśmy? Maski karnawałowe. Pani Marta przygotowała nam ciekawe szablony masek, które musieliśmy sobie wyciąć, a potem ozdobić według własnego pomysłu. Myślę, że ładnie nam to wyszło. Z pewnością bardzo kolorowo.

galeria zdjęć

01/02
2013
   

"Rajski Ogród", "Raport pogodowy"

W Galerii Ring obejrzeliśmy dzisiaj fotografie Andrzeja Maciejewskiego, polskiego artysty od wielu lat mieszkającego w Kanadzie. Na wystawie zobaczyliśmy dwa projekty: Garden of Eden - kilkadziesiąt fotografii martwej natury, inspirowanej dziełami dawnych mistrzów oraz Weather Report – fotografie prezentujące dom i ogród artysty w różnych porach dnia i roku, wykonane przy użyciu camery obscury. Bardziej zainteresował nas projekt "Rajski Ogród", którego treść była tak apetyczna, że aż ślinka nam ciekła po brodach. Nic dziwnego. W końcu były tam warzywa i owoce tak doskonałe, jakby były sztuczne. Tylko dlaczego autor pozostawił je zawinięte w folie lub z przyklejonymi kodami kreskowymi? Drugi projekt posiadał coś co nazwaliśmy duchem zdjęcia. O co chodzi? Zapytajcie nas.

galeria zdjęć

31/01
2013
   

Niech żyje karnawał!

Maluszki ze swoimi Paniami zaprosiły Rodziców do wspólnej zabawy karnawałowej. Były tańce - łamańce, robienie masek karnawałowych i ich prezentacja we wspólnym tańcu na gazetach. Ale przede wszystkim było dużo dobrej zabawy. Nawet kilkoro starszaków miało okazję wziąć udział w tych szaleństwach. Fajnie jest pobawić się w przedszkolu razem z Mamą i Tatą.

galeria zdjęć

25/01
2013
   

„Niewygodna obecność”

Dzisiaj o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki odbył się wernisaż malarstwa laureatki Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ubiegłorocznych PROMOCJACH Katarzyny Bąkowskiej - Roszkowskiej.  „Niewygodna obecność” - to tytuł tej wystawy. A my byliśmy pierwszymi odbiorcami dzieł młodej malarki, bo oglądaliśmy wystawę rano, przed jej otwarciem. Bardzo ciekawe prace, ukazujące jak natura radzi sobie z cywilizacją. Kto wie? Może te obrazy są prorocze? A może człowiek opamięta się, zacznie myśleć nie tylko o swojej wygodzie i zacznie dbać o przyrodę. Zróbmy to, kiedy jeszcze jest na to czas.

galeria zdjęć

23/01
2013
   

Kiedy gruba dama śpiewa

Trochę nas mało w te zimowe dni, ale termin umówiony, więc na Heweliusza jechać trzeba. Zwłaszcza, że czekał na nas bardzo ciekawy i piękny temat - Kiedy gruba dama śpiewa. Oczywiście rzecz była o operze, ale wbrew tematowi i przesądom, te damy, które śpiewają tak pięknie w operze, wcale nie są grube. Są szczupłe, piękne a do tego jakie mają fantastyczne stroje! Wysłuchaliśmy kilku arii ze znanych oper - najciekawsza była oczywiście Carmen Bizeta- ach te byki, torreadorzy i piękne Cyganki:) Zabawa była świetna i do tego pouczająca. No, to kiedy jedziemy do opery?

galeria zdjęć

22/01
2013
   

Spotkanie z konserwatorem zabytków

Wybraliśmy się do Muzeum Miedzi, na spotkanie z konserwatorem zabytków, miłą Panią Olą z Torunia - miasta pierników. Opowiedziała nam o tym co nazywamy zabytkiem, jak wygląda i na czym polega Jej praca. Po czym przyniosła kilka narzędzi z pracowni konserwatorskiej i wybrała spośród nas asystenta. A kogo? Oczywiście uroczego Kubę, który w przeciągu tygodnia opanował już drugi zawód - po krytyku sztuki:)

galeria zdjęć

17/01
2013
   

Na sanki koleżanki!

No! Wreszcie mogliśmy wybrać się na upragnione sanki. Było cudownie! Ciepło, bo nie wiatr wiał. Nawet gorąco, bo tak bardzo się rozgrzaliśmy tym bieganiem. Pozjeżdżaliśmy z górek, pociągnęliśmy się nawzajem, a więc było dużo ruchu. Co niektórzy zrobili z siebie bałwanki, ale trzeba się cieszyć zimą!

galeria zdjęć

15/01
2013
   

Tańce narodowe

Wracamy do przedszkola - a tu niespodzianka! Już czekają na nas pięknie ubrani w stroje krakowskie tancerze. I zaczynają przed nami wywijać hołubce i krzesane, i mazury, i polonezy, i oberki, kujawiaki... Aż miło było popatrzeć. Ciekawe czy my kiedyś też tak zatańczymy?

galeria zdjęć